Linia Galaxy Note ma już prawie 8 lat. Przez ten czas sporo się pozmieniało na rynku mobilnym. Jest jeden element, który niezmiennie towarzyszy każdej generacji Notatnika – rysik S Pen. To właśnie on odróżnia Galaxy Note od każdego telefonu konkurencji. Przez ostatnie tygodnie testowałem najnowszego przedstawiciela serii – Note 9. Jeśli jesteście ciekawi jak Samsung Galaxy Note 9 wypada na tle konkurencji oraz jakie wrażenie zrobił na mnie nowa Galaktyka, to zapraszam do recenzji.
Samsung Galaxy Note 9 – parametry:
- 6,4″ wyświetlacz Super AMOLED 2960×1440 pikseli, 18,5:9,
- procesor Exynos 9810 z Mali-G72 MP18,
- 6 GB RAM,
- 128 GB pamięci wewnętrznej,
- aparat 12 Mpix f/1.5 lub f/2.5 + teleobiektyw f/2.4,
- kamerka 8 Mpix f/1.7,
- LTE,
- GPS,
- WiFi,
- spełnia normę IP68,
- Bluetooth,
- port USB typu C,
- 3.5 mm jack audio,
- skaner linii papilarnych, skaner tęczówki oka, rozpoznawanie twarzy,
- hybrydowy dual SIM (dodatkowy slot na kartę microSD lub kartę nanoSIM),
- bateria o pojemności 4000 mAh,
- Android 9.0 Pie,
- wymiary: 161,9 x 764 x 8,8 mm,
- waga: 201 g,
- cena w momencie publikacji: ok. 3899 złotych.
WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA
Stylistyka Samsunga Galaxy Note 9 jest połączeniem wyglądu Galaxy S9+ oraz Galaxy Note 8. Telefon prezentuje się bardzo elegancko oraz widać po nim, że nie należy do najtańszych – tak jak na flagowca przystało. Bez wątpienia główną rolę w całościowym efekcie wizualnym odgrywa duży, zaokrąglony wyświetlacz z cienkimi ramkami oraz tylny panel, który mieni się na niebiesko (prezentuje się genialnie). Telefon zwraca uwagę innych (jeśli nie wyglądem to rozmiarami 🙂 ). Jeśli miałbym porównać wygląd Nota 9 do innych flagowców, to zająłby on 1 lub 2 miejsce. Jedyną rzeczą, która nie do końca przypadła mi do gustu, to rozmiary urządzenia. Telefon jest spory, przez co korzystanie z niego jedna ręka jest praktycznie niemożliwe (z drugiej strony znalezienie flagowców, który można obsłużyć jedna ręka graniczy teraz z cudem).
Z elementów, które należy pochwalić. W Note 9 wyeliminowano problem z przypadkowym wciskaniem przycisku Bixby – nie został umieszczony w niefortunnym miejscu tak jak w poprzednikach. Ponadto telefon leży w dłoni o wiele lepiej niż Note 8 oraz ma zaokrąglone krawędzie, przez co codzienne korzystanie z telefonu jest przyjemniejsze oraz w momencie siadania nie „kłuje” tak jak poprzednik. Warto również dodać, że zarówno telefon jak i rysik S Pen są wodoodporne (IP68). Oprócz tego jakość materiałów jest dobra – kiedy telefon już do mnie przyjechał na rogach wyświetlacza oraz tylnych plecków było trochę drobnych rys a na szkiełku aparatu była jedna głęboka rysa. Z kolei podczas mojego korzystania pojawiły się dwie ryski na pleckach urządzenia. Stąd wniosek, że od razu po zakupie Notatnika warto uzbroić się w szkło hartowane i etui. Przecież szkoda, aby tak ładny telefon się niszczył!
Przejdźmy do rozmieszczenia elementów na obudowie urządzenia. Patrząc na front urządzenia, oprócz wyświetlacza, możemy zobaczyć: kamerkę, czujniki, diodę powiadomień, skaner tęczówki oraz głośnik do rozmów telefonicznych. Na pleckach umieszczono: aparat, wspomagany przez diodę doświetlającą LED, pulsometr, logo Samsung oraz skaner linii papilarnych. Górna krawędź skrywa mikrofon oraz szufladkę ze slotem na karty microSD oraz nanoSIM. Na równoległym boku umieszczono: złącze słuchawkowe, USB typu C, mikrofon, głośnik oraz rysik S Pen (który w niebieskiej wersji kolorystycznej jest żółty). Na prawej krawędzi znajdziemy klawisz do włączania/wyłączania urządzenia. Z kolei po drugiej stronie umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz uruchamiania Bixby.
WYŚWIETLACZ
Na początku kilka suchych faktów. Samsung Galaxy Note 9 został wyposażony w 6,4″ wyświetlacz, wykonany w technologii super AMOLED, o rozdzielczości 2960×1440 pikseli. (jest to jeden z nielicznych flagowców, który oparł się modzie na Notche). Ekran pokryto szkłem Gorilla Glass 5 generacji.
W mojej opinii jest to najlepszy ekran, obecnie dostępny w urządzeniach mobilnych. Odwzorowanie barw, ostrość, poziomy jasności oraz kontrastu są świetne. Jednak jeśli komuś by one nie odpowiadały, zawsze może dostosować je pod siebie w ustawieniach. Ponadto ekran telefonu został wyposażony w technologię HDR10, dzięki czemu oglądanie filmów na Netflixie lub Youtube jest o wiele przyjemniejsze. Smartfon posiada również filtr światła niebieskiego, który ogranicza ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekran. Kolejną ciekawą funkcją wyświetlacza jest „Always-On”. Jest to wyświetlanie podstawowych informacji (czas, data, poziom baterii, nieodebrane połączenia, wiadomości, powiadomienia) na wygaszonym ekranie. Z kolei zakrzywione krawędzie wyświetlacza umożliwiają szybki dostęp (przez przesunięcie) do m.in. Apps Edge, Latarki, Linijki, Poziomicy, Licznika, Kompasu, Wiadomości Odręcznej, Pogody, Inteligentnego Wyboru.
Spis treści:
1. WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA, WYŚWIETLACZ
2. UŻYTKOWANIE I SYSTEM, BATERIA