W ciągu ostatnich tygodni Huawei sporo przeszedł. Najpierw zawieszenie współpracy z Google. Później zerwanie współpracy z ARM (firmy, która dostarczała rozwiązania wykorzystywane przy produkcji procesorów Kirin). Wiele wskazuje na to, że problem z wpisaniem Huawei na czarną listę handlową USA może jeszcze trochę potrwać. Jak ta decyzja wpłynie na posiadacza telefonu Huawei, który został wydany przed Majem 2019? Na dobrą sprawę posiadacze takich urządzeń nie powinni się niczym martwić, ponieważ te urządzenia nadal będą wspierane, dlatego jeśli macie na oku flagowca Huawei np. Mate 20 i zastanawiacie się nad jego zakupem, to wszystkich rzeczy o Mate 20 dowiecie się z tej recenzji.
Huawei Mate 20 – parametry:
- 6,1″ wyświetlacz IPS o rozdzielczości FHD+ 2244 x 1080,
- procesor Kirin 980,
- 4 GB pamięci RAM,
- 128 GB pamięci wewnętrznej,
- potrójny aparat fotograficzny: obiektyw szerokokątny 16 Mpix f/2.2, standardowy 12 Mpix z f/1.8 oraz telefobiektyw 8 Mpix z f/2.4,
- kamerka 24 Mpix f/2.0,
- LTE,
- GPS,
- WiFi,
- Bluetooth,
- port USB typu C,
- 3.5 mm jack audio,
- skaner linii papilarnych,
- Dual SIM
- bateria o pojemności 4000 mAh,
- Android 9.0 Pie,
- wymiary: 158.2 x 77.2 x 8.3 mm,
- waga: 188 g,
- cena w momencie publikacji: ok. 2299 złotych.
WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA
Huawei Mate 20 stylistycznie nawiązuje do większego brata z dopiskiem Pro. Nawiązuje to mało powiedziane. Telefony są niemalże identyczne. W obydwu urządzeniach znajdziemy potrójny aparat, który przypomina bazooke Arnolda Schwarzenegera, podobny wygląd obudowy oraz rozmieszczenie przycisków. Jedyną różnicą jest skaner linii papilarnych na pleckach oraz zwykły ekran (a nie z zaokrąglonymi krawędziami). Wiadomo, wygląd to kwestia indywidualna. Jednym Huawei Mate 20 przypadnie do gustu, innym nie. Ja należę do pierwszej grupy. Sądzę, że Mate 20 wygląda świetnie i może się podobać. Głównie jest to za sprawą minimalistycznej stylistyki oraz trzykolorowego tyłu, który genialnie załamuje kolory oraz idealnie sprawdza się jako lusterko.
Czasy, kiedy flagowce Huawei były źle wykonane już dawno minęły. Teraz są one jednymi z najlepiej wykonanych telefonów obecnie dostępnych na rynku. Idealnie pokazuje to Huawei Mate 20, który został wykonany z materiałów bardzo dobrej jakości. Zarówno z przodu jak i z tylu znajdziemy szkło, które zostało otoczone aluminiową ramką. Wrażenia z trzymania urządzenia w dłoni są pozytywne. Telefon dobrze wpasowuje się w dłoń, jednak mimo to, korzystanie z niego jedną ręką jest prawie niemożliwe lub bardzo ryzykowne. Warto również wspomnieć, że do zestawu producent dołącza etui ochronne, które znacząco poprawia pewność chwytu Mate 20.
Na froncie urządzenia, oprócz wyświetlacza, znajdziemy głośnik, czujnik oraz przednią kamerkę. Na dolnej krawędzi umieszczono złącze USB typu C, głośnik oraz mikrofon. Na równoległym boku znajdziemy mini jacka, nadajnik podczerwieni i mikrofon. Na lewym boku umiejscowiono tackę Dual SIM. Na prawej krawędzi znajdziemy klawisze do włączania/wyłączania urządzenia oraz do regulacji głośności. Na pleckach umiejscowiono potrójny aparat z diodą LED oraz logo LEICA a pod nim czytnik linii papilarnych.
WYŚWIETLACZ
Huawei Mate 20 został wyposażony w 6,1″ wyświetlacz IPS o rozdzielczości FHD+ 2244 x 1080 pikseli z PPI na poziomie 381. Ekran w Mate 20 ma jedne z najwęższych krawędzi, jakie możemy spotkać w telefonach, dzięki czemu zajmuje prawie 90% przedniego panelu. Ponadto notch jest na tyle mały, że w końcu nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Sam ekran pokazał mi się z dobrej strony. Nasycenie kolorów jest bardzo dobre. Co do samego odwzorowania barw, to mogłoby być trochę lepsze, jednak nadal stoi na przyzwoitym poziomie. Zarówno niska jasności minimalna jak i wysoka jasność maksymalna umożliwiają komfortowe korzystanie z ekranu w dzień i w nocy. Ponadto w ustawieniach znajdziemy funkcję naturalnych kolorów, która dopasowuje kolorystykę ekranu do barwy światła otoczenia oraz tryb ochrony wzroku, czyli nic innego jak filtr światła niebieskiego. Jednym słowem ekran jest dobry, jednak niektórzy konkurenci mają lepsze.
Spis treści:
1. WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA, WYŚWIETLACZ
2. UŻYTKOWANIE I SYSTEM, BATERIA