Kupując swój kolejny telefon kierujemy się wieloma kryteriami. Chcemy aby nasz smartfon był szybki, dobrze wykonany oraz miał jak najlepszy stosunek jakości do ceny. W tym artykule postaram przybliżyć Wam kryteria, którymi powinniśmy kierować się wybierając telefon, który będzie służył nam przez kilka kolejnych lat.
1. Wyświetlacz
Czasy, kiedy rozdzielczość HD była czymś niezwykłym już dawno minęły. Teraz ekran telefonu powinien mieć rozdzielczość co najmniej HD (720×1280 pikseli). Oczywiście, jeśli ekran ma poniżej 5 cali, to taka rozdzielczość jest w zupełności wystarczająca (np. w Galaxy A3 2017). Dopiero, kiedy wyświetlacz ma 5 cali lub więcej, optymalnym wyjściem jest Full HD (1080×1920 pikseli), ponieważ przy niższej rozdzielczości na ekranie o takich wymiarach bardziej wprawne oko zauważy już piksele. Nie wspomnę już o rozdzielczości QHD, która również staje się już standardem w topowych urządzeniach. Póki co w smartfonach do 1000 złotych nie znajdziemy przedstawicieli z ekranem o takiej rozdzielczości. W związku tym wybierając smartfon do 1000 złotych warto szukać urządzeń z ekranem o rozdzielczości Full HD.
2. Procesor oraz ilość RAM-u
Procesor oraz ilość pamięci RAM to najistotniejsze czynniki, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze telefonu. Kupując smartfon do 1000 złotych nie będziemy mieli za wielkiego wyboru. W tym segmencie króluje Qualcomm Snapdragon 435 – który w zupełności wystarczy większości użytkowników. Ponadto kiedy zestawimy go z co najmniej 2 GB pamięci RAM oraz lekką nakładką, otrzymamy bardzo dobrze działający telefon. Świetnym tego przykładem może być Lenovo K6, które nawet przy bardziej wymagających procesach spisuje się wyśmienicie.
3. Aparat
Kolejną istotną kwestią jest aparat. Optymalnym wyborem jest aparat o rozdzielczości 13 Mpix, ponieważ w zupełności powinien wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi oraz jakość zdjęć, które nim wykonamy, jest dobra. Na tym polu warto również porównywać jasność przysłony – im jaśniejsza, tym lepsza jakość fotek robionych w nocy. W związku z tym złotym środkiem jest 13 Mpix matryca o przysłonie F/2.0 lub F/1.9.
4. Bateria
Nie muszę wspominać, że bateria jest również ważnym kryterium przy kupnie nowego telefonu. Żyjemy w czasach, kiedy pojemność baterii nie jest już tak istotna, bo liczy się grubość obudowy. Przez to czas pracy na jednym ładowaniu w większości telefonów jest co najwyżej przeciętny. Na szczęście od tej reguły są wyjątki np. Xiaomi Redmi Note 4X (aż 4100 mAh) lub Lenovo K6 Power (4000 mAh). Właśnie w tych telefonach 1,5 dnia z dala od ładowarki nie jest niczym trudnym do osiągnięcia. Z drugiej strony tak dużą baterię mają tylko nieliczne smartfony. Większość z nich ma akumulator o pojemności do 2500 mAh. Właśnie pojemność 2500 mAh jest optymalna, dla średniaków z niższej półki.
5. Pamięć wewnętrzna
Jest to jedno z mniej istotnych, kryteriów, ponieważ większość telefonów ma możliwość rozszerzenia pamięci przy pomocy kart MicroSD. Co jeśli smartfon nie posiada takiej możliwości? Wówczas najlepszym wyjściem będzie smartfon z co najmniej 32 GB pamięci wewnętrznej, ponieważ w urządzeniach z mniejszą ilością miejsca na dane, pamięć w telefonie szybko skończy się i będziemy musieli usuwać cenne pliki.