Przez ostatnie tygodnie miałem okazję testować Huawei’a Mate 10 Pro. Już na samym początku testów smartfon, przez swojego poprzednika, miał wysoko postawioną poprzeczkę, dlatego byłem ciekawy czy Mate 10 Pro podniesie ją jeszcze wyżej. Jakby nie było, z roku na rok flagowcom Huawei’a coraz bliżej do perfekcji np. P20 Pro czy testowanemu przeze mnie Mate 10 Pro.
Huawei Mate 10 Pro – parametry:
- 6″ wyświetlacz OLED, Full View 2160 x 1080 pikseli, 18:9,
- procesor Kirin 970 (4x Cortex A73 2,36 GHz + 4x Cortex A53 1,8 GHz) z Mali-G72 MP12,
- 6 GB pamięci RAM,
- 128 GB pamięci wewnętrznej,
- aparat 16 Mpix RGB f/1.6 + 20 Mpix monochromatyczny z OIS,
- kamerka 8 Mpix f/2.0,
- LTE,
- GPS,
- WiFi,
- spełnia normę IP67,
- Bluetooth,
- port USB typu C,
- port podczerwieni,
- skaner linii papilarnych,
- dual SIM (2x nanoSIM),
- bateria o pojemności 4000 mAh,
- Android 8.0 Oreo z EMUI 8.0,
- wymiary: 154,2 x 74,5 x 7,9 mm,
- waga: 178 g,
- cena w momencie publikacji: ok. 2999 złotych.
WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA
Moje pierwsze wrażenie po wyjęciu Huawei’a Mate 10 Pro z pudełka było pozytywne. Nie dość, że smartfon został wykonany z bardzo dobrych materiałów, to jeszcze obudowa idealnie wpasowuje się w naszą dłoń. Właśnie… skoro jesteśmy przy obudowie i wyglądzie. Oglądając zdjęcia prasowe oraz fotografie, na których był Mate 10 Pro, smartfon podobał mi się bardziej. W rzeczywistości smartfon wygląda trochę gorzej. Nie zrozumcie mnie źle. Huawei Mate 10 Pro to dobrze wyglądające urządzenie, ale patrząc na nie, nie odczuwam takiego wizualnego WOW, jak w przypadku jego poprzednika. Mate 10 Pro prezentuje się elegancko i wygląda na smartfon, który kosztuje 3 tysiące, czyli stylistycznie spełnia swoją funkcję.
Oprócz wyglądu, we flagowcu istotna jest również jakość materiałów, użytych do jego wykonania. Na tym polu Huawei Mate 10 Pro nie ma się czego wstydzić. Zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia znajdziemy szkło, które otoczone jest aluminiową ramką. W tym miejscu warto dodać, że Mate 10 Pro, jako pierwszy telefon z rodziny Huawei, spełnia normę odporności IP67. Oznacza to, że jest odporny na zakurzenia i na kontakt z wodą. Kolejnym „bonusem”, który zyskujemy przy zakupie Mate 10 Pro jest etui, które jeszcze bardziej poprawia chwyt – szkło jest śliskie, dlatego o wiele wygodniej, zarówno fizycznie jak i psychicznie (nie musimy bać się, że telefon wyśliźnie się z ręki:)) korzysta się z nowego Mate’a.
Przejdźmy do zagospodarowania przestrzeni. Na froncie urządzenia, oprócz wyświetlacza, znajdziemy logo Huawei, diodę powiadomień RGB, czujnik światła, przednią kamerkę, głośnik (który z drugim głośnikiem tworzy efekty stereo). Z kolei na tylnym panelu umieszczono czytnik linii papilarnych oraz podwójny aparat (12 i 20 Mpix), wspomagany przez podwójną diodę doświetlającą LED, mikrofon oraz hybrydowy autofokus. Całość jest oznaczona logiem Leica. Lewa krawędź skrywa szufladkę ze slotem Dual SIM a równolegle do niego umieszczono przyciski głośności i zasilania. Na dole znajdziemy USB typu C oraz mikrofon. Górna krawędź Mate 10 Pro skrywa port podczerwieni oraz kolejny mikrofon.
WYŚWIETLACZ
Huawei Mate 10 Pro wyposażono w 6 calowy wyświetlacz OLED, który charakteryzuje się doskonałymi czerniami, świetną jasnością maksymalną oraz brakiem najmniejszych problemów w reakcji na dotyk. Ekran został wykonany w 18:9 oraz ma rozdzielczość 2160 x 1080 pikseli (gęstość pikseli na cal na poziomie 402 ppi). Taka rozdzielczość w zupełności wystarcza, ponieważ jest idealnym kompromisem pomiędzy przyjemnym użtkowaniem urządzenia a jego czasem pracy. Z elementów, o których warto wspomnieć to to, że wyświetlacz Mate 10 Pro został wyposażony w powłokę oleofobową, co oznacza, że na ekranie nie zostają odciski palców. Ponadto w ekranie możemy zmieniać temperaturę barwową, rozmiar tekstu oraz rozdzielczość ekranu. Smartfon posiada również filtr światła niebieskiego (tryb ochrona wzroku) oraz coś w rodzaju Always on Display (powiadomień nie pokazuje; wyświetla tylko godzinę, datę, nieodebrane połączenia i stan naładowania baterii).
Spis treści:
1. WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA, WYŚWIETLACZ
2. UŻYTKOWANIE I SYSTEM, BATERIA