
Od premiery HTC Desire 820 minęło już półtora roku. Czy nadal jest to urządzenie, godne polecenia. Zapraszam do recenzji.
Parametry techniczne HTC Desire 820:
- wyświetlacz IPS 5,5″ 1280 x 720 pikseli,
- czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 615 1,5GHz,
- Android 5.0.2 Lollipop, HTC Sense,
- LTE (slot kart nanoSIM),
- 16GB pamięci,
- 2GB RAM,
- slot kart microSD (z obsługą kart do 128GB),
- port microUSB,
- aparat 13 Mpix, BSI, f/2.2, 28 mm,
- kamerka 8 Mpix, BSI,
- Bluetooth 4.0,
- NFC,
- WiFi 802.11 a/b/g/n (2,4&5GHz), DLNA,
- GPS, Glonass,
- akumulator o pojemności 2600 mAh,
- frontowe głośniki BoomSound,
- wymiary: 157,7 x 78,74 x 7,74 mm,
- waga: 155 g.
Wygląd i jakość wykonania
Na froncie HTC Desire 820 znajdziemy wyświetlacz 5,5 cala. Pod nim znajduje się głośnik BoomSound. Nad wyświetlaczem umieszczono: kolejny głośnik BoomSound, kamerkę oraz czujnik światła. Tylne plecki wykonane są z plastiku.Ponadto z tyłu znajdziemy aparat wsparty pojedynczą diodą doświetlającą LED. Całość otacza srebrny plastikowy pasek. Jakość materiałów zastosowanych w smartfonie jest bardzo dobra.
Użytkowanie i działanie
Zastosowane plastiki mają swoje plusy jak i minusy. Ich zaletą jest to, że wyglądają świetnie. Minus – dość mocno rysują się i zbierają odciski palców. Przez spore wymiary i prawie płaskie krawędzie, korzystanie z urządzenia jest utrudnione. Śliski tył smartfonu sprawił, że miałem wrażenie, że zaraz wyśliźnie mi się z ręki.
Urządzenie działa pod kontrolą Androida 5.0.2 z nakładką HTC Sense 6.0. Jeżeli chodzi o sam interfejs jest on bardzo prosty. Co za tym idzie korzystanie z niego nie wymaga specjalnego przyzwyczajenia do smartfonów HTC. Ogromnym plusem nakładki jest możliwość błyskawicznego przejścia do poszczególnych funkcji urządzenia np. aby przejść do programu Zegar wystarczy nacisnąć na jedną ikonkę. W niektórych smartfonach, aby przejść do programu Zegar potrzebowałem dwa razy więcej czasu. Oczywiście interfejs ma swoje minusy jak brak alfabetycznego sortowania nazw aplikacji. Jasne, że kolejność aplikacji wyświetlanych w menu, można ustawić ręcznie, jednak zastanawia mnie, czy nie lepiej było umieścić funkcję alfabetycznego sortowania.
Przy codziennym korzystaniu ze smartfona przydają się różne gesty (ułatwiające pracę na urządzeniu), których w HTC Desire 820 nie jest za dużo: można ustawić, by urządzenie zmniejszyło głośność dzwonka podczas ruchu telefonu, zwiększyło, gdy telefon jest w kieszeni czy wyciszyło poprzez obrócenie. Przydatnym gestem jest jednoczesne przeciągnięcie trzech palców od dołu do góry, co skutkuje pojawieniem się na ekranie listy urządzeń, z którymi możemy podzielić się wybranymi multimediami lub od góry do dołu – rozłącza wszelkie połączenia z urządzeniami zewnętrznymi (np. słuchawkami).
W HTC znajdziemy sporo preinstalowanych aplikacji: Zoe (tworzenie prostych i ciekawie wyglądających wideoklipów), Polaris Office oraz Kid Mode (tryb dla dzieci, w którym maluszek ma dostęp wyłącznie do treści, na które mu pozwolimy).
Ekran
Wyświetlacz HTC Desire 820 ma 5,5 cala oraz rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Ostrość czcionek wyświetlanych jest na odpowiednim poziomie. Kolory wyświetlane na ekranie wyglądają naturalnie. Korzystanie z urządzenia w nawet słoneczne dni jest możliwe, dzięki sporej jasności maksymalnej wyświetlacza – 500 nitów.
Wydajność
HTC Desire 820 działa dzięki ośmiordzeniowemu (4 rdzenie Cortex A-53 1,7GHz i 4 rdzenie Cortex A-53 1GHz), 64-bitowemu procesorowi Qualcomm Snapdragon 615, wykonanemu w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Całość wspierana jest przez 2GB pamięci RAM. Nawet najbardziej wymagające gry (np. Asphalt 8) nie są problemem dla tego urządzenia. Smartfon nie zacina się. Wszystko działa tak jak trzeba.
Wyniki benchmarków:
- AnTuTu : 30056
- Geekbench 3 :
- single core: 668
- multi core: 2576
Bateria
Smartfon ma akumulator o pojemności 2600 mAh. Gdy korzystamy z niego standardowo, mając ciągle włączone WiFi i Bluetooth, bateria rozładowuje się po dniu użytkowania.
Aparat i multimedia
Aparat fotograficzny ma 13 megapikseli (f/2.2, obiektyw 28 mm). Fotografie wykonywane są w formacie 16:9 lub 4:3 lub 1:1. Użytkownik może wybrać jedną z trzech funkcji : ujęcie z tylnego aparatu, z przedniej kamery, fotobudka (cztery zdjęcia przednią kamerą w odstępie trzech sekund) oraz ujęcie z dwóch kamer – widok ekranu podzielony na dwie części, z prawej zdjęcie z tylnego aparatu, z lewej – z przedniej kamery.
Przykładowe zdjęcia:
Pod i nad wyświetlaczem leżą dwa głośniki stereo. Co więcej, mogą one grać jednocześnie. Dźwięk wydobywający się z nich jest wysokiej jakości. Nawet przy maksymalnej głośności, głośniki grają czysto.

Podsumowanie
HTC Desire 820 jest bardzo dobrym urządzeniem za rozsądną cenę. Dodatkowo wygląda świetnie. Ponadto, dzięki sporemu wyświetlaczowi i głośnikom stereo, sprawdzi się w codziennym użytkowaniu oraz podczas podróży, kiedy chcemy obejrzeć jakieś wideo lub pograć w jakieś ciekawe gry.